"Antyczna kuchnia Bosporu. Tyritake III-IV w. po Chr."

14 grudnia 2011 roku o godzinie 13.00 odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej „Antyczna kuchnia Bosporu (Tyritake III-IV w. po Chr.)” ilustrującej rezultaty prac misji archeologicznej „Tyritake”  Muzeum Narodowego w Warszawie w sezonie 2011.

Najważniejszym odkryciem 4 sezonu wykopaliskowego Polskiej Misji Archeologicznej Muzeum Narodowego w Warszawie była antyczna kuchnia datowana wstępnie na III-IV wiek po Chr. W czasie niemal siedmiu tygodni kampanii udało się odsłonić część dużego pomieszczenia o długości około 8 m i jeszcze nieznanej szerokości (pomieszczenie wychodzi poza obręb wykopu). Znaleźliśmy w nim żarna, kamienny moździerz, kamienny piec, wielki pitos i kamienny stół z pozostałościami glinianej zastawy. Był to zapewne rodzaj jadłodajni lub bistra, do którego schodziło się po kilku schodkach z wyłożonej kamiennymi płytami ulicy bądź placyku. Co ciekawe w tym samym miejscu, już po opuszczeniu miasta, wybudowano w okresie chazarskim (VII-VIII w. po Chr.) ziemiankę z funkcjonującą obok prostą wędzarnią składającą się z dwóch pionowo ustawionych płyt. Być może ta instalacja służyła jednocześnie jako ruszt – mielibyśmy wtedy do czynienia z rodzajem wczesnośredniowiecznego grilla. Zakonserwowana dzięki polskim specjalistom kuchnia będzie z pewnością jedną z ciekawszych atrakcji powstającego w tym miejscu parku archeologicznego.
Pobrane w czasie eksploracji kuchni próbki zwierząt, roślin oraz zwęglonego drewna zostaną starannie przebadane w laboratoriach. Po interpretacji wyników będziemy mieli możliwość poznania wielu tajników funkcjonowania kuchni. Daje to unikalną w skali regionu i niezwykle rzadką w badaniach archeologicznych możliwość odtworzenia szczegółów funkcjonowania antycznego „baru szybkiej obsługi”.
Podobnie jak w przypadku wcześniejszych wystaw, tak i w tym roku autorami zdjęć są wszyscy uczestnicy ekspedycji. Ich lista oraz dodatkowe informacje o ekspedycji znajdują się na stronie www.kercz.mnw.art.pl.
Wystawa odbywa się na terenie Akademii Kijowsko-Mohylańskiej będącej jednym z najbardziej prestiżowych uniwersytetów Ukrainy, miejscem kształcenia współczesnych elit tego kraju. Jest ona zorganizowana wspólnie przez tę uczelnię oraz Muzeum Narodowe w Warszawie przy istotnym wsparciu Instytutu Polskiego w Kijowie.
Wystawa będzie czynna co do końca lutego 2012 r.
 
Ulica i wejście do kuchni
Początki
Jeszcze nic nie wiadomo
Pojawia się stół 1
Pojawia się stół 2
Stół z naczyniami w pełnej krasie
piec 1
piec 2
pitos 1
pitos 2
Naczynie z kuchni
Po wybraniu pitosa
Puzzle - pitos z inskrypcją
Kamienny moździerz i wędzarnia
Skrobak
Fragment szklanego naczynia