XII Bosporskie Lektury

Międzynarodowa konferencja archeologiczna
„XII BOSPORSKIE LEKTURY”

Największa na Ukrainie coroczna międzynarodowa konferencja archeologiczna „XII Bosporskie lektury” odbędzie się w dniach 23-27 maja 2011 roku w Kerczu. Tematem XII konferencji jest „Bospor Kimeryjski i świat barbarzyński w starożytności i średniowieczu. Przenikanie kultur.” Będzie ona jednocześnie poświęcona 185 rocznicy powstania Kerczeńskiego Muzeum starożytności. Organizatorami tego, jednego z największych w Europie środkowo-wschodniej forum historyczno-archeologicznego, są w tym roku Dobroczynna Fundacja „Demetra” (dyrektor, dr hab. W. N. Zińko), Krymski Oddział Instytutu Orientalistyki Akademii Nauk Ukrainy (kierownik, dr hab. A. I. Ajbabin) a także Muzeum Kerczeński oraz Ukraiński Komitet Bizantynistów. W tym roku, ze względu na szczególnie uroczysty charakter konferencji do współorganizowania konferencji zaproszono także Muzeum Narodowe w Warszawie. Zaproszenie zostało przyjęte z satysfakcją. Od około 20 lat oba muzea łączy program współpracy kierowany przez dra Alfreda Twardeckiego, w którego ramach MNW prowadzi wykopaliska w Kerczu, wydaje wspólnie z ukraińskimi partnerami naukowe publikacje oraz prowadzi intensywną współpracę naukową i konserwatorską. Wspólna organizacja konferencji jest widomym znakiem sukcesu tej polsko-ukraińskiej współpracy naukowo-kulturalnej.
Przez kilka dni Kercz będzie gościł najwybitniejszych znawców obszaru północnego Morza Czarnego w starożytności i wczesnym średniowieczu. W obradach konferencji będzie uczestniczyć około 100 naukowców reprezentujących akademie nauk, muzea, wyższe uczelnie Symferopola, Kerczu, Sewastopola, Charkowa, Kiowa, Moskwy, Sankt-Petersburga, Saratowa, Tuły, Niżnego Nowgorodu, Biełgorodu, Kransojarska, Rostowa nad Donem. Do tego licznego grona dołączą także badacze z Polski, Wielkiej Brytanii i Francji. Na posiedzeniach plenarnych i sesjach posterowych wybitni znawcy tematu z całej Europy przedstawią aktualne problemy badawcze i najnowsze odkrycia. Rezultaty konferencji ukażą się drukiem.
Przed otwarciem konferencji zostanie zaprezentowanych 6 najnowszych publikacji wydanych w ciągu ostatniego roku z finansowym wsparciem Fundacji „Demetra” i Muzeum Narodowego w Warszawie. Od 2002 roku Fundacja rozpoczęła ambitny program publikacji wszystkich zabytków z kolekcji Muzeum Kerczeńskiego z okresu antycznego i wczesno-bizantyjskiego. Do tej pory wydano już 8 tomów w tej serii z czego 2 wspólnie z Muzeum Narodowym w Warszawie.
W trakcie konferencji będzie zorganizowany objazd w celu zwiedzenia okolicznych stanowisk archeologicznych, jednego z najstarszych miast Europy – Kerczu, oraz ekspozycji Muzeum Kerczeńskiego – w tym skarbca.

 

ZałącznikWielkość
PDF icon program_konferencji.pdf157.07 KB