Media

25 Lipca, 2023 - 13:49

https://youtu.be/TRzepA6zkw4

Wywiad w języku angielskim na temat zagrożenia Olbii i, ogólnie, stanowisk archeologicznych na Ukrainie w czasie wojny.

12 Marca, 2023 - 15:32

Fragment ogólnodostępny:

Jedyna taka kompania braci. Kielnie zamienili na karabiny

Aleksander Przybylski

26 lutego 2023

Dobrze posługują się mapami, potrafią kopać, już także transzeje. Obsługują też drony. W pracy naukowej służyły im do wykonywania zdjęć stanowisk archeologicznych lub poszukiwania różnic w szacie roślinnej, które mogą wskazywać na istnienie podziemnych obiektów. Teraz podglądają nimi rosyjskie pozycje i kierują ogniem artylerii. Choć mogłoby ich tam nie być. Zgodnie z polityką władz naukowcy z tytułem doktora nie muszą w kamasze.

  •  
  •  
  •  

To jest opowieść o archeologii wojny. O naukowcach, którzy walczą na pierwszej linii frontu. Którzy kopiąc okopy, znajdują... greckie amfory. Którzy walczą z wojenną grabieżą, przez Rosjan nazywaną "ochroną dziedzictwa". Aleksander Przybylski pisze o wdzięczności Ukraińców za folię bąbelkową i fizelinę słaną z Polski. I o tym, dlaczego rosyjski minister obrony Siergiej Kużegietowicz Szojgu "przebiera się" za scytyjskiego wojownika w pełnej lamelkowej zbroi.

***

5 Kwietnia, 2022 - 12:49

https://lzr2021.polskieradio.pl/artykul/2921677

Wojna na Ukrainie zagraża przede wszystkim mieszkańcom tego kraju, ale w niebezpieczeństwie znalazły się także miejsca o szczególnym znaczeniu historycznym. Starożytna Olbia to najważniejsze stanowisko archeologiczne okresu grecko-rzymskiego z terenów obecnej Ukrainy. Miasto założyli w początkach VI w p.n.e. greccy osadnicy z Miletu. Od 2016 roku badania naukowe prowadzili tam polscy archeolodzy.

10 Września, 2021 - 08:53

https://www.nas.gov.ua/UA

06.09.2021

Завершився цьогорічний польовий сезон Ольвійської міжнародної археологічної експедиції

Про результати спільних досліджень учених Інституту археології НАН України та їхніх німецьких і польських колег




 

24 Lutego, 2021 - 12:21

Podpisanie umowy z Instytutem Archeologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy 

http://iaepan.edu.pl/podpisanie-umowy-z-instytutem-archeologii-narodowej...

W dniu 4 grudnia 2019 r. podpisano w Warszawie, w siedzibie Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk umowę między IAE PAN a Instytutem Archeologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy umożliwiającą kontynuację projektu „Antyczne Zabytki Morza Czarnego” pod kierunkiem dra Alfreda Twardeckiego. W ramach projektu przewiduje się prowadzenie prac wykopaliskowych na terenie dawnej greckiej kolonii Olbia Pontyjska przez polsko-ukraińska misję archeologiczną oraz wspólne publikacje naukowe, wymianę wizyt naukowców z obu krajów oraz, w miarę potrzeby, prowadzenie prac konserwatorskich na stanowisku archeologicznym.