Otwarcie wystawy nt. polsko-ukraińskiej misji archeologicznej w Olbii

15 lipca 2018 roku (niedziela) o godz. 12:00 zapraszamy do Filii Greckiej Fundacji Kultury w Odessie (zaułek Krasnyj 20) na otwarcie wystawy na temat polsko-ukraińskiej misji archeologicznej w Olbii.

Wystawa jest zorganizowana we współpracy Instytutu Polskiego w Kijowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Instytutu Archeologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, Filii Greckiej Fundacji Kultury w Odessie oraz Konsulatu Generalnego RP w Odessie         

 

 

 

W 2017 roku Narodowe Muzeum w Warszawie wspólnie z Instytutem Archeologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy prowadziło drugi sezon prac wykopaliskowych w Olbii, podczas którego znaleziono ok. 300 zabytków posiadających szczególną wartość naukową oraz odsłonięto ok. 20 000 innych obiektów, których zbadanie w znacznym stopniu wzbogaciło wiedzę o Olbii. Na przykład znaleziona kość bobra jest pierwszym dowodem obecności tych ssaków w regionie.

Otwarcie wystawy odbędzie się w formacie «okrągłego stołu » z udziałem dra hab. Alfreda Twardeckiego – kierownika polskiej misji archeologicznej – oraz jego ukraińskiego kolegi dr nauk historycznych Ałły Bujskich.  W części oficjalnej otwarcia wystawy wezmą udział Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP na Ukrainie Jan Piekło, Konsul Generalny RP w Odessie Dariusz Szewczyk oraz Dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie Bartosz Musiałowicz.

W 2008 roku Muzeum Narodowe w Warszawie zapoczątkowało pracy wykopaliskowe na Krymie na terenie antycznego miasta greckiego Tyritake (Kercz), założonego przez Greków w VI w. p.n.e. Sześć lat aktywności zaowocowało szeregiem bardzo ciekawych znalezisk i odkryć, jednak po aneksji Krymu przez Federację Rosyjską w 2014 roku badania archeologiczne zostały zawieszone do odwołania. Po rocznej przerwie, w ramach zmodyfikowanego projektu «Antyczne zabytki Morza Czarnego», Muzeum wznowiło współpracę z ukraińskimi kolegami w nowej lokalizacji, którą stała się Olbia – jedno z najważniejszych antycznych miast nad Morzem Czarnym.

Wystawa będzie czynna do 21 lipca 2018 roku.

 Wstęp wolny