Tyritake – antyczne miasto na kresach
Do 6 kwietnia 2010 roku w kawiarni Muzeum Narodowego w Warszawie oglądać można wystawę fotografii Tyritake – antyczne miasto na kresach, dokumentującą prace Polskiej Misji Archeologicznej w Kerczu na Krymie.

Czyszczenie Pitosa
Prowadzone na Ukrainie prace wykopaliskowe są częścią podpisanego w 2007 roku polsko-ukraińskiego programu muzealnej współpracy naukowo-badawczej pt. Bosporańskie Miasto Tyritake. Celem kampanii archeologicznej jest m.in. odsłonięcie centrum antycznej kolonii greckiej w Tyritake (VI w. przed Chr. – VI w. po Chr.), co pozwoli uzyskać kompleksowy obraz warunków życia mieszkańców tego miasta w starożytności. Do tej pory odrestaurowano ponad sto metrów bieżących antycznych fortyfikacji oraz fragment późno – antycznego domu i średniowiecznej ziemianki. Zaplanowana jest rekonstrukcja najstarszego zachowanego w tym regionie kościoła chrześcijańskiego – bazyliki z końca V w. po Chrystusie.
Poddane konserwacji i częściowemu odrestaurowaniu antyczne konstrukcje wejdą w skład parku archeologicznego, który dostępny będzie szerokiej publiczności. Powstanie też lokalne Muzeum poświęcone Tyritake. Jest to pierwszy tego rodzaju nowoczesny program umuzealnienia stanowiska archeologicznego na Ukrainie.

Tyritake z kosmosua
Prace wykopaliskowe są pierwszą od 50 lat ekspedycją archeologiczną MNW. Wstęp na wystawą jest bezpłatny.
Muzeum Narodowe w Warszawie
Al. Jerozolimskie 3
Warszawa