O Tyritake w Muzeum Narodowym

http://histmag.org/

Konferencja naukowa podsumowująca pierwszy sezon wykopalisk polskich archeologów w Tyritake na Krymie odbędzie się 19 wrześni w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Tyritake to antyczne miasto greckie położone na Krymie należące dawniej do Państwa Bosporańskiego, władającego północnym wybrzeżem Morza Czarnego. W grudniu zeszłego roku zawarta została umowa Muzeum Narodowego w Warszawie i ukraińskiego Kerczeńskiego Muzeum Historyczno-Kulturalnego. W projekcie uczestniczyć ma także krymska Fundacja Demetra. Na terenie Tyritake przeprowadzone mają być zakrojone na szeroką skalę badania archeologiczne, geologiczne, paleozoologiczne i paleobotaniczne, a także prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne. Mają one na celu stworzenie parku archeologicznego i muzeum oraz jak najdokładniejsze zrekonstruowanie historii i życia codziennego mieszkańców miasta.

Pracami polskimi kieruje Alfred Twardecki, kustosz Galerii Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie. Polacy w sezonie 2008 zajmowali się opracowaniem planów architektonicznych bazyliki, rozpoznaniem geofizycznym oraz pracami wykopaliskowymi. W zamian za udział w projekcie Muzeum Narodowe ma otrzymać wieloletni depozyt zabytków antycznych z Muzeum w Kerczu, które znacznie wzbogacą zbiory warszawskie. Obecność strony polskiej w projekcie nawiązuje też do ekspedycji archeologicznej sprzed pół wieku w krymskim Mirmeki, kierowanej przez słynnego archeologa prof. Kazimierza Michałowskiego.

19 września o godz. 11:00 w Muzeum Narodowym (Al. Jerozolimskie 3) rozpocznie się konferencja naukowa prezentująca tegoroczne sukcesy polskich badaczy.