Olbia - antyczna perła nad Morzem Czarnym

https://lzr2021.polskieradio.pl/artykul/2921677

Wojna na Ukrainie zagraża przede wszystkim mieszkańcom tego kraju, ale w niebezpieczeństwie znalazły się także miejsca o szczególnym znaczeniu historycznym. Starożytna Olbia to najważniejsze stanowisko archeologiczne okresu grecko-rzymskiego z terenów obecnej Ukrainy. Miasto założyli w początkach VI w p.n.e. greccy osadnicy z Miletu. Od 2016 roku badania naukowe prowadzili tam polscy archeolodzy.

  • Starożytna Olbia to najważniejsze stanowisko archeologiczne okresu grecko-rzymskiego z terenów obecnej Ukrainy
  • Wykopaliska w Olbii prowadzone są od ponad 100 lat, od 2016 roku badania naukowe prowadzili tam polscy archeolodzy 
  • Olbia to dziś rozległy park archeologiczny, w którym w dalszym ciągu archeolodzy mają wiele pracy.

Założona ok. 550 r. p.n.e. przez osadników z Miletu, w niedługim czasie stała się znacznym ośrodkiem handlu zbożem i rybami. W okresie największego rozkwitu w IV wieku p.n.e. w mieście otoczonym murami żyło kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców. - Olbia odkrywała taka rolę, którą można porównać, z pewnym dystansem, do roli Odessy w dzisiejszych czasach. To było miejsce, gdzie dokonywała się wymiana handlowa, eksport towarów - opowiada na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Alfred Twardecki - historyk starożytności, archeolog z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN oraz z Wydziału Artes Liberales UW, szef polskiej misji w Olbii. 

Badania polskich archeologów 

Wykopaliska w Olbii prowadzone są od ponad 100 lat, a pozyskane stamtąd zabytki można oglądać w wielu światowych muzeów. Olbia to dziś rozległy park archeologiczny, w którym w dalszym ciągu archeolodzy mają wiele pracy. Antyczne ruiny wolne są od współczesnej zabudowy, a nasza koncesja obejmuje obszar, na którym w pierwszych wiekach n.e. wznosiła się rzymska twierdza. - Jest to duży obszar obejmujący większość terytorium miasta starożytnej Olbii. Znajdują się tam zabudowania, infrastruktura, łącznie z muzeum - mówi gość Jedynki. - Teraz na otwartej przestrzeni są częściowo odrestaurowane zabytki architektury, pozostałości miasta - dodaje. 

Od 2016 roku badania naukowe prowadzili w Olbii polscy archeolodzy, pod kierownictwem dr Alfreda Twardeckiego. Jak podkreśla szef misji, jest to  stanowisko niezwykle ciekawe i bogate. - To stanowisko najwyższej rangi międzynarodowej. Herodot już wspominał o tym mieście jako niezwykle bogatym. Sama nazwa Olbia, czyli szczęśliwa, bogata, zasobna, może świadczyć o wielkości tego miasta - zaznacza rozmówca Katarzyny Kobyleckiej. 

 

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr Alfred Twardecki (historyk starożytności, archeolog z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN oraz z Wydziału Artes Liberales UW, szef polskiej misji w Olbii), Marcin Jamkowski (wiceprezes Oddziału Polskiego The Explorers Club, podróżnik, filmowiec)

Data emisji: 18.03.2022 r.

Godzina emisji: 19.30

DS/ans